Skip to main content

           Príhovory sú neoddeliteľnou súčasťou každej oslavy. Či už sú to narodeniny, svadba alebo ukončenie štúdia. Vždy sa musíme hosťom nejak vhodne prihovoriť. A ako by taký príhovor mal vyzerať? S touto otázkou určite zápasí veľa ľudí. A tak sme sa rozhodli vám v týchto pár riadkoch dať taký malý návod. A dúfame, že na najbližšej oslave so svojím príhovorom zažiarite.

            Správny príhovor by mal byť suverénny, vtipný a výstižný. Nesmiete zabudnúť, že príhovor sa stane jednou z dominánt večera. Na začiatku si najprv musíme uvedomiť pri akej príležitosti svoj príhovor chcete predniesť. To bude váš odrazový mostík.  Pri každej príležitosti hovorí príhovor niekto iný. Napríklad pri slávnostných večeriach je to hostiteľ. Ak je na večery nejaký vážený hosť, nakonci sa prihovorí aj on. Pri osobitne významných oslavách ( svadby, promócie, výročia, večierok pre obchodných partnerov atď ) sa očakáva pár slov od hostiteľa alebo organizátora akcie. Môže ísť o uvítaciu reč alebo prejav. Ak oslavujeme jubilejnú zlatú svadbu rodičov príhovor by mal mať najstarší súrodenec. Na svadbe je to otec nevesty a potom sa môžu pridať aj svedkovia. Väčšinou má príhovor jeden zo svedkov.

            Ako by taký správny príhovor mal vyzerať? Mal by byť hlavne stručný. Potom môžeme pridať trocha vtipu, vecnosti, dôraznosti a určite by mal mať pointu. Veľmi vhodné je ak do príhovoru vsunieme nejakú kurióznu historku, ktorá hneď na začiatku upúta pozornosť. Príhovor si určite musíte napísať. Ale naučte sa ho naspamäť! Nikdy ho nečítajte! Hovoríme nahlas, výrazne a zreteľne. Pomôže vám aj malý ťahák, ktorý si môžete pripraviť na kartičku ktorú schováte do ruky. Na ňu si poznačíte odseky alebo kľúčové slová.  A ak chceme predstaviť nejaké dôležité osoby treba si poznačiť aj ich mená poprípade čísla miest kde sedia. Predsa len nechceme na nikoho zabudnúť. To ako vyzeráme pri príhovore je tak isto dôležité ako ho hovoríme. Preto určite zvýraznite postoj. Stojte pokojne a určite sa nekymácajte. Stojte tak, aby váha bola rovnomerne rozložená ( vzpriamene, s vysunutým hrudníkom a zastrčeným bruchom). Neuhýbajte pohľadom a vrúcne vyhľadávajte pohľady ostatných.

            Príhovor by mal trvať najviac tri minúty. Čím dlhší čas, tým vám hrozí väčšie riziko straty pozornosti publika. Nechceme, aby sa hostia nudili. A kedy začať s príhovorom? No keďže je príhovor predzvesťou začiatku, tak by sme ho mali určite predniesť ešte pred začaním akcie alebo večere prípadne obeda. Prvý krok je určite získanie si pozornosti nahlas sa baviacich hostí. Určite nekričte a nemávajte rukami. Spôsobov, ako docieliť pozornosť na rečníka, je určite niekoľko. Ak v miestnosti hrá hudba, pomôže keď sa pomaly stlmí a ozve sa signál v inej tónine. V tom čase už musí byť rečník pripravený na vhodnom mieste, kde ho ostatní vidia a musia svojim postojom a gestami dať prichádzajúcim najavo, že on je tým, kto im chce niečo povedať. U slávnostnej tabuli povstaneme, môžeme aj decentne cinknúť lyžičkou o pohár.

            A ako začať? Prvé vety
 k hosťom by vždy mali byť v podobnom duchu ako “Som rád, že som tu medzi Vami. Som rada, že ste tu, záleží mi na tom, aby ste boli spokojní a dobre sa bavili … “prejavíte tým priateľský záujem. Zabudnite na ľahostajný alebo rozpačitý výraz. Tvár musí byť živá a radostná. Pozor však na grimasy smiechu. Pôsobia neúprimné.

            Hostia, ktorí majú poďakovací príhovor ho povedia buď po hostiteľovi alebo pred dezertom. Na svadbách hovorí otec nevesty taktiež pred začiatkom hostiny. Svedok má príhovor väčšinou pred dezertom, aby troška pozdvihol náladu a rozprúdil po dobrom jedle v hosťoch trocha krv.

            Velkým problémom sa stáva pri podobných príležitostiach určite tréma. A ako s ňou najlepšie zatočiť? Najlepším spôsobom je určite dôkladná príprava. Nechceme predsa, aby vás niečo zaskočilo a pokazilo vám váš dokonálý príhovor. Preto sa pripravte aj na nevítaných gibicov, ktorý sa na slávnostných príležitostiach môžu vyskytnúť. A aj na veselé poprípade nevhodné poznámky podgurážených hostí. Nemôžete sa síce pripraviť na všetko, ale určite budete kludnejší. K dôkladnému precvičeniu príhovoru vám určite pomôže vaše zrkadlo. Precvičte si svoj príhovor pred ním aj s gestikou a mimikou tváre. A nebojte ak si nacvičíte takto dokonale svoj príhovor hneď na začiatku budete mať len pozitívne ohlasy a tréma z vás opadne. A ak sa vám podarí aj nejaká tá vtipná improvizácia určite zabodujete a váš príhovor sa stane legendárnym.